Schedule

The 20th Annual Cine Las Americas International Film Festival
May 3, – 7, 2017

Download the Film Schedule Grid

Browse Festival Films by Program Section

 

Wednesday, May 3
The Blanton Museum of Art – The Auditorium of the Edgar A. Smith Building
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Wednesday, May 3, 7:00PM Me estás matando Susana You’re Killing Me Susana Roberto Sneider Mexico/ Canada 100 min New Releases
Thursday, May 4
The Blanton Museum of Art – The Auditorium of the Edgar A. Smith Building
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Thursday, May 4, 4:00PM Elena y las sombras Elena and the Shadows César Cepeda Mexico 8 min Panorama Short Films
Thursday, May 4, 4:00PM La tierra y la sombra Land and Shade César Augusto Acevedo Colombia/ France/ Netherlands/ Chile/ Brazil 97 min New Releases
Thursday, May 4, 6:00PM Aava Aava Andrea Zapata-Girau Spain 5 min Panorama Short Films
Thursday, May 4, 6:00PM Dolores Dolores Peter Bratt USA 98 min New Releases
Thursday, May 4, 8:00PM El ciudadano ilustre The Distinguished Citizen Gastón Duprat, Mariano Cohn Argentina/ Spain 118 min New Releases
Santa Cruz Theater
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Thursday, May 4, 4:00PM Frontera invisible Invisible Frontier Nicolás Richat, Nico Muzi Colombia/ Argentina/ Belgium 28 min Documentary Shorts Competition
Thursday, May 4, 4:00PM La ciudad perdida The Lost City Francisco  Hervé Chile/France 78 min Documentary Feature Competition
Thursday, May 4, 6:00PM Windows Windows Maru Buendia-Senties USA 13 min Narrative Shorts Competition
Thursday, May 4, 6:00PM El sonido de las cosas The Sound of Things Ariel Escalante Costa Rica 78 min Narrative Feature Competition
Thursday, May 4, 8:00PM Shinaab Shinaab Lyle Mitchell Corbine Jr. USA 8 min Narrative Shorts Competition
Thursday, May 4, 8:00PM Road of Iniquity Road of Iniquity Mark Ennis Canada 98 min Narrative Feature Competition
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Thursday, May 4, 2:00PM Nous nous soulèverons We Will Rise up Natasha Kanapé Fontaine Canada 4 min Panorama Short Films
Thursday, May 4, 2:00PM The Resurrection of Victor Jara The Resurrection of Victor Jara John Travers Chile/ France/ USA 89 min Panorama Feature Films
Thursday, May 4, 4:00PM Shash Jaa’: Bears Ears Shash Jaa’: Bears Ears Angelo Baca USA 26 min Panorama Short Films
Thursday, May 4, 4:00PM El príncipe inca The Inca Prince Ana Maria Hurtado Chile 82 min Panorama Feature Films
Thursday, May 4, 6:00PM Somos Lengua Speaking Tongues Kyzza Terrazas Mexico/ Dominican Republic 86 min Ambulante Feature Documentary
Thursday, May 4, 8:00PM Fenómenos naturales Natural Phenomena Marcos Díaz Sosa Cuba 15 min Panorama Short Films
Thursday, May 4, 8:00PM La reina de los jueves Queen of Thursdays Orlando Rojas USA/ Cuba 79 min New Releases
Friday, May 5
The Blanton Museum of Art – The Auditorium of the Edgar A. Smith Building
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, May 5, 2:00PM Undesirables Undesirables Angela Rosales Challis USA 6 min Panorama Short Films
Friday, May 5, 2:00PM Alba Alba Ana Cristina Barragán Ecuador/ Greece/ Mexico 96 min New Releases
Friday, May 5, 4:00PM Hostal Eden Eden Hostel Gonzaga Manso Spain 14 min Panorama Short Films
Friday, May 5, 4:00PM La Soledad La Soledad Jorge Thielen Armand Venezuela 89 min New Releases
Friday, May 5, 6:00PM X500 X500 Juan Andrés Arango Garcia Canada/ Colombia/ Mexico 104 min New Releases
Friday, May 5, 8:00PM Encuentro Encuentro Florencia Manovil USA 17 min Panorama Short Films
Friday, May 5, 8:00PM De chica en chica Girl Gets Girl Sonia Sebastián Spain 87 min New Releases
Santa Cruz Theater
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, May 5, 4:00PM Das Águas que Passam Running Waters Diego Zon Brazil 23 min Documentary Shorts Competition
Friday, May 5, 4:00PM Jonas e o Circo sem Lona Jonas and the Backyard Circus Paula Gomes Brazil 83 min Documentary Feature Competition
Friday, May 5, 6:00PM El buzo The Diver Esteban Arrangoiz Mexico 16 min Documentary Shorts Competition
Friday, May 5, 6:00PM Frágil equilibrio Delicate Balance Guillermo García López Spain 81 min Documentary Feature Competition
Friday, May 5, 8:00PM El jardín de las delicias The Garden of Delights Alejandro Male García Caballero Mexico 8 min Narrative Shorts Competition
Friday, May 5, 8:00PM El sueño del Mara’akame Mara’akame’s Dream Federico  Cecchetti Mexico 90 min Narrative Feature Competition
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, May 5, 2:00PM El hombrecito que baila en la retina The Little Man Dancing in the Eye José Vásquez Green Dominican Republic 36 min Panorama Short Films
Friday, May 5, 2:00PM Un secreto en la caja A Secret in the Box Javier Izquierdo Ecuador 72 min Panorama Feature Films
Friday, May 5, 4:00PM Three Young Ladies Three Young Ladies Sally Kewayosh Canada/ USA 31 min Panorama Short Films
Friday, May 5, 4:00PM 3 Magalys 3 Magalys Frédéric Julien Bolivia/ Canada 54 min Panorama Feature Films
Friday, May 5, 6:00PM Tempestad Tempestad Tatiana Huezo Mexico 105 min Ambulante Feature Documentary
Friday, May 5, 8:00PM María Bonita Maria Bonita Amanda de la Rosa Mexico 18 min Panorama Short Films
Friday, May 5, 8:00PM Be Relentless Be Relentless Brad Riley Mexico/ USA 88 min Panorama Feature Films
Stay Gold
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, May 5, 10:00PM Fresco Fresco Priscilla Villegas USA 4 min AMVF Co-presented Music Video
Friday, May 5, 10:00PM Folk Zero Folk Zero Zachary T. Scott USA 4 min AMVF Co-presented Music Video
Friday, May 5, 10:00PM Feed the Vultures Feed the Vultures Teresa Jolie USA 4 min AMVF Co-presented Music Video
Friday, May 5, 10:00PM Wait Wait Diego Lozano USA 4 min AMVF Co-presented Music Video
Friday, May 5, 10:00PM Sombras Sombras Alliah Fafin Canada 5 min AMVF Co-presented Music Video
Friday, May 5, 10:00PM La China La China Jorge Gonzalez Camarena Mexico 5 min AMVF Co-presented Music Video
Friday, May 5, 10:30PM Cross Paths Cross Paths Syd Goin USA 5 min Music Video Competition
Friday, May 5, 10:30PM Quemayama Quemayama Javier Garcia Mexico 9 min Music Video Competition
Friday, May 5, 10:30PM Kawanga Kawanga Peter Monahan USA 3 min Music Video Competition
Friday, May 5, 10:30PM Zuka Vlast Zuka Vlast Sergio Candanedo, Carlos Guijarro Spain 4 min Music Video Competition
Friday, May 5, 10:30PM Heavy Balloon Heavy Balloon Vanessa Pla USA 4 min Music Video Competition
Friday, May 5, 11:00PM Vou me mudar pro Urugai I’m Moving to Uruguay José Menezes, Daniel Barosa Brazil 5 min Nimboo’s Co-presented Music Video
Friday, May 5, 11:00PM Rio do Tempo River of Time Daniel Barosa, José Menezes Brazil 3 min Nimboo’s Co-presented Music Video
Friday, May 5, 11:00PM Orlando Orlando Daniel Barosa, José Menezes Brazil 3 min Nimboo’s Co-presented Music Video
Friday, May 5, 11:00PM En route to Rio En Route to Rio (For You, The Moon) Daniel Barosa, José Menezes Brazil 4 min Nimboo’s Co-presented Music Video
Friday, May 5, 11:00PM Sozinho contra todos Alone Against the World José Menezes, Daniel Barosa. Andre Dip Brazil 7 min Nimboo’s Co-presented Music Video
Saturday, May 6
The Blanton Museum of Art – The Auditorium of the Edgar A. Smith Building
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, May 6, 12:00PM Contigo Contigo Dan Boord, Luis Valdovino USA 7 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM Pen Pen Carlos Corral USA 7 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM The History of Magic: Ensueño The History of Magic: Ensueño Jose Luis Gonzalez USA 6 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM La sobreviviente Salvation Jason Outenreath USA 10 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM After the Crossfire: Memories of Violence and Displacement After the Crossfire: Memories of Violence and Displacement Ricardo A. Velasco T. USA/ Colombia 21 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM Mosca Fly Lizette Barrera USA 10 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM El tucán El tucán Cameron G. Quevedo USA/ Mexico 18 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 12:00PM This Is What We Do This Is What We Do Juan A. Izaguirre USA 9 min Hecho en Tejas Shorts
Saturday, May 6, 2:00PM Drift Drift Beca Rodriguez USA 4 min Hecho en Tejas Music Videos
Saturday, May 6, 2:00PM Huerta de San Vicente Huerta de San Vicente Patricia Vonne USA 4 min Hecho en Tejas Music Videos
Saturday, May 6, 2:00PM After Fire After Fire Brittany Huckabee USA 90 min Hecho en Tejas
Saturday, May 6, 4:00PM A Cidade onde Envelheço Where I Grow Old Marília Rocha Brazil/ Portugal 100 min New Releases
Saturday, May 6, 6:00PM Rien sur les mocassins Nothing About Moccasins Eden Mallina Awashish Canada 4 min Panorama Short Films
Saturday, May 6, 6:00PM Maliglutit Searchers Zacharias Kunuk; co-director Natar Ungalaaq Canada 94 min New Releases
Saturday, May 6, 8:00PM La habitación Tales of Mexico Carlos Carrera, Daniel Giménez Cacho, Carlos Bolado, Ernesto Contreras, Alfonso Pineda Ulloa, Alejandro Valle, Iván Ávila Dueñas, Natalia Beristáin Mexico/ Poland 118 min New Releases
Santa Cruz Theater
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, May 6, 2:00PM Piscina Pool Leandro Goddinho Brazil 29 min Narrative Shorts Competition
Saturday, May 6, 2:00PM El techo On The Roof Patricia Ramos Cuba/ Nicaragua 75 min Narrative Feature Competition
Saturday, May 6, 4:00PM Even with Their Nails: Women Filmmakers in Nicaragua Even with Their Nails: Women Filmmakers in Nicaragua Tania Romero Nicaragua/ USA 30 min Documentary Shorts Competition
Saturday, May 6, 4:00PM Mi sangre enarbolada Mi Sangre Enarbolada (A Family Love Story) Luis Palomino Mexico 61 min Documentary Feature Competition
Saturday, May 6, 6:00PM Para Sonia To Sonia Sergio Milán Spain 8 min Documentary Shorts Competition
Saturday, May 6, 6:00PM Rodar contra todo Rolling strong Marianela Vega Oroza Peru/ Colombia 74 min Documentary Feature Competition
Saturday, May 6, 8:00PM Hijo por hijo Child for Child Juan Avella Venezuela 11 min Narrative Shorts Competition
Saturday, May 6, 8:00PM Tierra Yerma Wastelands Miriam Heard Chile/ UK/ France 93 min Narrative Feature Competition
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, May 6, 11:30AM Chica Power Chica Power Latinitas Austin, TX, USA TBD Emergencia Youth Film Festival / Latinitas
Saturday, May 6, 11:30AM The Man Behind the Microphone The Man Behind the Microphone PHS Productions Austin, TX, USA 5 min Emergencia Youth Film Festival / PHS Productions
Saturday, May 6, 11:30AM Misunderstanding Misunderstanding Lorianny Guzman, Louise Silva, Julianna Gallant, Destiny Fernandez, James Sowinski Lynn, MA, USA 4 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM Crack’d Crack’d Willy Rivera Lynn, MA, USA 3 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM OBEDJIWAN 5-0 OBEDJIWAN 5-0 Fyanna Boivin Opitciwan, QC, Canada 2 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM 20th Century Fight 20th Century Fight Chris, Gisell Austin, TX, USA 2 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM A Teenage Girl Survival Guide A Teenage Girl Survival Guide Adrianna Marquez Lynn, MA, USA 4 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM Mujeres Fuertes Strong Women Angela Benavides Lynn, MA, USA 3 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM A Very Mousy Adventure: The Awakening A Very Mousy Adventure: The Awakening Victor Silva Dallas, TX, USA 3 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM Home Is Never Where I Sleep Home Is Never Where I Sleep Armani Avalo, Linh Chit, Jasmin De La Cruz, Kevin Gutierrez, Kaleb Habtegebriel, Kaylyn Sverker, Jenavier Tesada, Andry Vasquez, Hunter Wanger Lynn, MA, USA 1 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM Goldenbloom ‘Searching for Sunlight’ Goldenbloom ‘Searching for Sunlight’ Rebecca Kirby, Marylys Merida, Alyssa Peguero Lynn, MA, USA 4 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM The Fruit Leather Gang & The Case of the Haunted Doughnut The Fruit Leather Gang & The Case of the Haunted Doughnut Zinnia, Ramon, Alina, Javier Austin, TX, USA 3 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM The Zone The Zone Emily Silva Lynn, MA, USA 5 min Emergencia Youth Film Festival / Competition
Saturday, May 6, 11:30AM The Seated Siren The Seated Siren Sylvia Colt-Lacayo CA, USA 6 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Concrete Canvas Concrete Canvas Gema Ceron, Nicole Rivera CA, USA 6 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Hinowu Hand Games Danny DeLeon Forestvill, CA, USA 5 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Sovereign’s Water Sovereign’s Water Verel Moon Forestvill, CA, USA 17 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Jouska Jouska Wynter  Rhys North Bend, WA, USA 6 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Palehound ‘Cushioned Caging’ Palehound ‘Cushioned Caging’ Badger Antoniou Lynn, MA, USA 4 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Processing Processing Felipe Vargas Weston, FL, USA 7 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM Our Jewels Our Jewels Nicole Rivera CA, USA 5 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 11:30AM EPTÁ EPTA Nicole Verissimo Rio de Janeiro, RJ, Brazil 18 min Emergencia Youth Film Festival / Competition (Recommended Ages 14+)
Saturday, May 6, 2:00PM TRANS TRANS Fernanda Dedavid Brazil 53 min Panorama Feature Films
Saturday, May 6, 2:00PM El canto del colibrí El Canto del Colibrí Marco Castro-Bojorquez USA 53 min Panorama Feature Films
Saturday, May 6, 4:00PM Vengo volviendo Here and There Gabriel Paez, Isabel Rodas Ecuador 103 min Panorama Feature Films
Saturday, May 6, 6:00PM Ligeramente tóxico Slightly Toxic Sara Oliveros López Mexico 21 min Ambulante Más Allá Shorts
Saturday, May 6, 6:00PM El valor de la tierra The Value of the Land Adriana Otero Puerto Mexico 22 min Ambulante Más Allá Shorts
Saturday, May 6, 6:00PM Gente de mar y viento People of the Sea and the Wind Ingrid Eunice Fabián González Mexico 25 min Ambulante Más Allá Shorts
Saturday, May 6, 6:00PM Kutääy Ingenious Isis Violeta Contreras Pastrana Mexico 20 min Ambulante Más Allá Shorts
Saturday, May 6, 8:00PM Para Não Esquecer So As Not to Forget Rafael de Almeida Brazil 9 min Panorama Short Films
Saturday, May 6, 8:00PM A Princesa do Beco e o Lampião Cromado The Princess in the Alleyway Kurt Shaw, Rita de Cácia Oenning da Silva Brazil 88 min Panorama Feature Films
Sunday, May 7
The Blanton Museum of Art – The Auditorium of the Edgar A. Smith Building
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Sunday, May 7, 12:00PM El tigre y la flor The Tiger’s Fight Denisse Quintero Mexico 17 min Panorama Short Films
Sunday, May 7, 12:00PM Mala junta Bad Influence Claudia Huaiquimilla Chile 89 min New Releases
Sunday, May 7, 2:00PM ¿Señor o Señorito? Wedded or Bachelor? Cristina Pierna, Victoria Ruiz Spain 9 min Panorama Short Films
Sunday, May 7, 2:00PM La peor de mis bodas My Soap Opera Wedding Adolfo Aguilar Peru 95 min New Releases
Sunday, May 7, 4:00PM O Ornitólogo The Ornithologist João Pedro Rodrigues Portugal/ France/ Brazil 117 min New Releases
Sunday, May 7, 7:00PM Sueño en otro idioma I Dream in Another Language Ernesto Contreras Mexico/ Netherlands 103 min New Releases
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Sunday, May 7, 12:00PM Semillas de guamúchil Guamuchil Seeds Carolina Corral Paredes Mexico 17 min Panorama Short Films
Sunday, May 7, 12:00PM The Long Ride The Long Ride Valerie Lapin Ganley USA 77 min Panorama Feature Films
Sunday, May 7, 2:00PM CUBAN VIDEO ART PROGRAM 1: “Video Creation: Animated Forms”
Sunday, May 7, 4:00PM CUBAN VIDEO ART PROGRAM 2: “Vol.1, The Video Artist as Cultural Producer” and “Vol. 2, “Expanding Video”
Spiderhouse Ballroom
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Sunday, May 7, 1:00PM A Conversation with Tracy Rector: You Are On Indigenous Land Special Screening and Conversation
Originator Studios
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Sunday, May 7, 3:00PM – 6:00PM Open Walk-in Ch’aak’ S’aagi Eagle Bone Tracy  Rector USA 5 VR Short / 360º Experience