Screenings at Santa Cruz Theater

The 20th Annual Cine Las Americas International Film Festival
May 3 – 7, 2017

 Screenings at Santa Cruz Theater

Download the Film Schedule Grid

Browse Festival Films by Program Section

Thursday, May 4
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Thursday, May 4 4:00PM Frontera invisible Invisible Frontier Nicolás Richat, Nico Muzi Colombia/ Argentina/ Belgium 28 min Documentary Shorts Competition
Thursday, May 4 4:00PM La ciudad perdida The Lost City Francisco  Hervé Chile/France 78 min Documentary Feature Competition
Thursday, May 4 6:00PM Windows Windows Maru Buendia-Senties USA 13 min Narrative Shorts Competition
Thursday, May 4 6:00PM El sonido de las cosas The Sound of Things Ariel Escalante Costa Rica 78 min Narrative Feature Competition
Thursday, May 4 8:00PM Shinaab Shinaab Lyle Mitchell Corbine Jr. USA 8 min Narrative Shorts Competition
Thursday, May 4 8:00PM Road of Iniquity Road of Iniquity Mark Ennis Canada 98 min Narrative Feature Competition
Friday, May 5
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, May 5 4:00PM Das Águas que Passam Running Waters Diego Zon Brazil 23 min Documentary Shorts Competition
Friday, May 5 4:00PM Jonas e o Circo sem Lona Jonas and the Backyard Circus Paula Gomes Brazil 83 min Documentary Feature Competition
Friday, May 5 6:00PM El buzo The Diver Esteban Arrangoiz Mexico 16 min Documentary Shorts Competition
Friday, May 5 6:00PM Frágil equilibrio Delicate Balance Guillermo García López Spain 81 min Documentary Feature Competition
Friday, May 5 8:00PM El jardín de las delicias The Garden of Delights Alejandro Male García Caballero Mexico 8 min Narrative Shorts Competition
Friday, May 5 8:00PM El sueño del Mara’akame Mara’akame’s Dream Federico  Cecchetti Mexico 90 min Narrative Feature Competition
Saturday, May 6
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, May 6 2:00PM Piscina Pool Leandro Goddinho Brazil 29 min Narrative Shorts Competition
Saturday, May 6 2:00PM El techo On The Roof Patricia Ramos Cuba/ Nicaragua 75 min Narrative Feature Competition
Saturday, May 6 4:00PM Even with Their Nails: Women Filmmakers in Nicaragua Even with Their Nails: Women Filmmakers in Nicaragua Tania Romero Nicaragua/ USA 30 min Documentary Shorts Competition
Saturday, May 6 4:00PM Mi sangre enarbolada Mi Sangre Enarbolada (A Family Love Story) Luis Palomino Mexico 61 min Documentary Feature Competition
Saturday, May 6 6:00PM Para Sonia To Sonia Sergio Milán Spain 8 min Documentary Shorts Competition
Saturday, May 6 6:00PM Rodar contra todo Rolling strong Marianela Vega Oroza Peru/ Colombia 74 min Documentary Feature Competition
Saturday, May 6 8:00PM Hijo por hijo Child for Child Juan Avella Venezuela 11 min Narrative Shorts Competition
Saturday, May 6 8:00PM Tierra Yerma Wastelands Miriam Heard Chile/ UK/ France 93 min Narrative Feature Competition