Schedule

The 18th Annual Cine Las Americas International Film Festival
April 22 – 26, 2015

Download the Film Schedule Grid

 

Wednesday, April 22
The Marchesa Hall & Theatre
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Wednesday, April 22
7:00PM
The Martini Shot The Martini Shot Demetrius Navarro USA 86 New Releases
Thursday, April 23
The Marchesa Hall & Theatre
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Thursday, April 23
4:00PM
La carta The Letter Mara Soler Mexico 15 Narrative Shorts Competition
Thursday, April 23
4:00PM
Los enemigos del dolor The Enemies of Pain Arauco Hernandez Uruguay 82 Narrative Feature Competition
Thursday, April 23
6:00PM
En la orilla At the Edge Liza Hoos, Xavier Basurto Mexico 13 Panorama Shorts
Thursday, April 23
6:00PM
Buscando a Gastón Finding Gaston Patricia Perez USA / Peru 75 New Releases
Thursday, April 23
8:00PM
Leonard Peres Leonard Peres Missy Hernandez USA 9 Narrative Shorts Competition
Thursday, April 23
8:00PM
O Último Cine Drive-in The Last Drive-in Theater Iberê Carvalho Brazil 100 Narrative Feature Competition
Thursday, April 23
10:00PM
Deseo Desire Carolina Cortella Argentina 15 Panorama Shorts
Thursday, April 23
10:00PM
Feriado Holiday Diego Araujo Ecuador / Argentina 82 New Releases
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Program Section Director Countries Runtime
Thursday, April 23
2:00PM
Anatomía de un vestido Anatomy of a Dress Flora Pérez Garay Puerto Rico 70 Panorama Features
Thursday, April 23
4:00PM
2 and 2, are 4 2 and 2, are 4 Pedro Sena Nunes Portugal 30 Panorama Shorts
Thursday, April 23
4:00PM
Asolagados Flooded David Vázquez Vázquez Spain 60 Panorama Features
Thursday, April 23
6:00PM
Dona Rosa Dona Rosa Mathias Mangin, Lucas Mandacaru Brazil 16 Documentary Shorts Competition
Thursday, April 23
6:00PM
Hotel Nueva Isla Hotel Nueva Isla Irene Gutierrez, Javier
Labrador
Cuba / Spain 71 Documentary Feature Competition
Thursday, April 23
8:00PM
Una pared A Wall Javier Ferreiro Cuba 12 Panorama Shorts
Thursday, April 23
8:00PM
Dos Aguas Two Waters Patricia Velásquez Costa Rica / Colombia 70 Panorama Features
Jones Auditorium at the Ragsdale Center, St. Edward’s University
Start time Original Title English Title Program Section Director Countries Runtime
Thursday, April 23
6:00PM
Oil & Water Oil & Water Francine Strickwerda, Laurel
Spellman Smith
USA 78 Panorama Features
Thursday, April 23
8:00PM
El hogar al revés Upside Down Home Itzel Martínez del Cañizo Mexico 80 Ambulante Program
Friday, April 24
The Marchesa Hall & Theatre
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, April 24
2:00PM
Bolero para surfear en Moravia Bolero for Surfing in Moravia Valerio Mendoza Guillén Venezuela / Czech Republic 35 Narrative Shorts Competition
Friday, April 24
2:00PM
El futuro The Future Luis López Carrasco Spain 67 Narrative Feature Competition
Friday, April 24
4:00PM
Bloodlines Bloodlines Christopher Cegielski USA 11 Panorama Shorts
Friday, April 24
4:00PM
The Lodge The Lodge Terril Calder Canada 73 New Releases
Friday, April 24
6:00PM
Indigo Indigo Amanda Strong Canada 9 Narrative Shorts Competition
Friday, April 24
6:00PM
Viento aparte A Separate Wind Alejandro Gerber Bicecci Mexico 100 Narrative Feature Competition
Friday, April 24
8:00PM
La voz en off Voice Over Cristián Jiménez Chile / France / Canada 96 New Releases
Friday, April 24
10:00PM
Aceito I do Felipe Cabral Brazil 21 Panorama Shorts
Friday, April 24
10:00PM
Castanha Castanha Davi Pretto Brazil 95 New Releases
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, April 24
2:00PM
Nudo Knot Juliana Gómez Castañeda Cuba 10 Panorama Shorts
Friday, April 24
2:00PM
Genoveva Genoveva Paola Castillo Villagran Chile 68 Panorama Features
Friday, April 24
4:00PM
Elena Asins – Génesis Elena Asins – Génesis Álvaro Giménez Sarmiento Spain 17 Documentary Shorts Competition
Friday, April 24
4:00PM
La Violencia: The Untold Truths
of Guatemala
La Violencia: The Untold Truths
of Guatemala
Pia Janning, Til Frohlich Ireland / Guatemala 69 Documentary Feature Competition
Friday, April 24
6:00PM
I Was Born in Mexico, But… I Was Born in Mexico, But… Corey Ohama USA 12 Documentary Shorts Competition
Friday, April 24
6:00PM
Gazelle – The Love Issue Gazelle – The Love Issue Cesar Terranova Brazil / French Polynesia / USA 93 Documentary Feature Competition
Friday, April 24
8:00PM
Caballo de mar Knight of the Seas Fernando Alcántara, Iñaki Gaztañaga Spain 10 Panorama Shorts
Friday, April 24
8:00PM
Algún lugar On the Road, Somewhere Guillermo Zouain Dominican Republic 70 Panorama Features
Jones Auditorium at the Ragsdale Center, St. Edward’s University
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Friday, April 24
6:00PM
Ati y Mindhiva As the Tree Under the Hurricane Claudia Fischer Colombia 70 Panorama Features
Friday, April 24
8:00PM
Retratos de una búsqueda Portraits of a Search Alicia Calderón Mexico 67 Ambulante Program
Saturday, April 25
The Marchesa Hall & Theatre
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, April 25
12:00PM
Sunrise Sunrise Diego Rico USA 10 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
12:00PM
Yo soy Juan I am Juan Patrick Rangel USA 5 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
12:00PM
El fuego detrás The Fire Behind Leo Aguirre USA 16 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
12:00PM
Jornaleras Women Workers Marcela Moran USA 17 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
12:00PM
¿Por qué el recuerdo? The Solitude of Memory Juan Pablo González Mexico / USA 20 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
12:00PM
Morgan Robyn Collado Morgan Robyn Collado Danea Johnson, Andrea Zarate USA 5 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
2:00PM
What’s the Use? What’s the Use? Nicole Elmer USA 83 Hecho en Tejas
Saturday, April 25
4:00PM
El sermón de la montaña Sermon on the Mount Pepe Puertas Piñero Spain 19 Narrative Shorts Competition
Saturday, April 25
4:00PM
Climas Climas Enrica Pérez Peru 84 Narrative Feature Competition
Saturday, April 25
6:00PM
Inch’ Allah Inch’ Allah Angélica Romanini Mexico 14 Panorama Shorts
Saturday, April 25
6:00PM
Dólares de arena Sand Dollars Israel Cárdenas, Laura Amelia Guzmán Argentina / Mexico / Dominican Republic 82 New Releases
Saturday, April 25
8:00PM
La isla mínima Marshland Alberto Rodríguez Spain 105 New Releases
Saturday, April 25
10:00PM
Soberano papeleo Sovereign Paperwork Lala Severi Uruguay 3 Panorama Shorts
Saturday, April 25
10:00PM
Viejos amigos Good Old Boys Fernando Villarán Peru 93 New Releases
Emma S. Barrientos Mexican American Cultural Center (MACC)
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, April 25
11:00AM
Cine Joven Latinitas Showcase Cine Joven Latinitas Showcase Various  USA  30 Emergencia Youth Film Festival
Saturday, April 25
12:00PM
A Pirate’s Life A Pirate’s Life Isabella Olaguera, Nick Haaf USA 4 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
La boda de las calaveras La boda de las calaveras Ricardo Miguel Salazar USA 3 Emergencia Youth Film Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Can I Help You? Can I Help You? Pedro Salles Leite Brazil 4 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Pleasant Pleasant Miranda Whitus USA 25 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Growing Growing Allison Coon-Come Canada 4 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Little Red Little Red Wynter Rhys USA 3 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
The Lonely Baker The Lonely Baker Cyntheara Tham, Allison
McInerney, Ayanna Marte
USA 4 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Never Comes Easy Never Comes Easy Naate Canada 4 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Kayna Wawaiki Jamuni Now I Come as Your Son Nicolas Page Chile 6 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Sin madre Without A Mother Buffy Almendares USA 3 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
A Harmonious Cacophony A Harmonious Cacophony Marielle Boland, Isabela Reid USA 6 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Ella Elle David Hebrero Spain 11 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
Háblame Talk to Me Alba Linares Spain 6 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
12:00PM
The Only Road The Only Road Sergio Valencia, Nathan Miguel,
Alan Bagh
USA 7 Emergencia Youth Film
Competition
Saturday, April 25
2:00PM
Chuy, El hombre lobo Chuy, The Wolf Man Eva Aridjis Mexico 94 Panorama Features
Saturday, April 25
4:00PM
Nuestro hogar Our Home Detsy “Mara” Barrigon, Iván Jaripio Panama 4 Documentary Shorts Competition
Saturday, April 25
4:00PM
Poder e impotencia, Un drama en
3 actos
Power and Impotence: A Drama in
3 Acts
Anna Recalde Miranda Paraguay / France / Italy 103 Documentary Feature Competition
Saturday, April 25
6:00PM
Flor de la mar Flower of the Sea Jorge Thielen Armand Venezuela 24 Documentary Shorts Competition
Saturday, April 25
6:00PM
Tres mujeres guerreras Three Women Warriors Alexander Preuss Germany / Colombia 55 Documentary Feature Competition
Saturday, April 25
8:00PM
YO, la PEOR de TODAS I, the WORST of ALL Francisco Lupini USA 22 Panorama Shorts
Saturday, April 25
8:00PM
BKLYN 11211 BKLYN 11211 Zac73dragon Spain / Bolivia / USA 76 Panorama Features
Jones Auditorium at the Ragsdale Center, St. Edward’s University
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Saturday, April 25
12:00PM
Icaros Icaros Georgina Barreiro Argentina / Peru 71 Panorama Features
Saturday, April 25
2:00PM
Movimientos espectaculares Spectacular Movements Mateo Hinojosa Bolivia / USA / Venezuela 78 Panorama Features
Saturday, April 25
4:00PM
Late Late Christi Bertelsen USA 2 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
4:00PM
Search for the World’s Best
Indian Taco
Search for the World’s Best
Indian Taco
Steven Judd USA 15 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
4:00PM
Poi Dogs Poi Dogs Joel Moffett USA 12 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
4:00PM
Smoke Break Smoke Break Sally Kewayosh USA 3 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
4:00PM
Mohawk Midnight Runners Mohawk Midnight Runners Zoe Leigh Hopkins Canada 16 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
4:00PM
Día 2 Day 2 Dante Cerano Bautista Mexico 23 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
4:00PM
Roberta Roberta Caroline Monnet Canada 9 Indigenous Shorts Program
Saturday, April 25
6:00PM
Beyond Recognition Beyond Recognition Michelle Grace Steinberg USA 27 Panorama Shorts
Saturday, April 25
6:00PM
Les indiens, l’aigle et le
dindon
The Indians, the Eagle and the
Turkey
Iphigénie Marcoux-Fortier, Karine van Ameringen Canada 50 Panorama Features
Saturday, April 25
8:00PM
H2Omx H2Omx José Cohen, Lorenzo Hagerman Mexico 72 Ambulante Program
Sunday, April 26
The Marchesa Hall & Theatre
Start time Original Title English Title Director Countries Runtime Program Section
Sunday, April 26
12:00PM
El marinero y la sirena The Sailor and the Mermaid Patricia Vonne USA 4 Hecho en Tejas / Music Videos
Sunday, April 26
12:00PM
Whispers and Dreams Whispers and Dreams Sharon Arteaga USA 4 Hecho en Tejas / Music Videos
Sunday, April 26
12:00PM
Agave is Life Agave is Life David Brown, Meredith Dreiss USA 60 Hecho en Tejas
Sunday, April 26
2:00PM
C.T.R.L C.T.R.L Mariana Conde United Kingdom 4 Music Videos
Sunday, April 26
2:00PM
Nitahkôtân I Have Arrived Moe Clark Canada 3 Music Videos
Sunday, April 26
2:00PM
La ciudad The City Javier Orman, Tom Farrell USA 4 Music Videos
Sunday, April 26
2:00PM
This May Be the Last Time This May Be the Last Time Sterlin Harjo USA 90 New Releases
Sunday, April 26
4:00PM
Tres D Three D Rosendo Ruíz Argentina 88 New Releases
Sunday, April 26
7:00PM
Mr. Kaplan Mr. Kaplan Álvaro Brechner Spain / Uruguay / Germany 95 New Releases
Jones Auditorium at the Ragsdale Center, St. Edward’s University
Start time Original Title English Title Program Section Director Countries Runtime
Sunday, April 26
12:00PM
Salgán & Salgán: A Father-Son Tango Salgán & Salgán: A Father-Son Tango Caroline Neal Argentina 83 Panorama Features
Sunday, April 26
2:00PM
Flory’s Flame Flory’s Flame Curt Fissel USA 59 Panorama Features